Luostanlinnasta kertova kyltti Rautavaaran torilla
Seppo Toivanen Rautavaaran Kotiseutuseurasta myhäilee tyytyväisenä. Luostanlinnaa käsittelevä infokyltti on ilmestynyt Rautavaaran torille katukuvaan!
Toivanen avaa kyltin taustaa. Vuosi sitten Rautavaaran Kotiseutuseura järjesti linja-automatkan Ylä-Luostaan, Luostanlinnan raunioille. Matkalla ilmeni, että harva oli koskaan kuullutkaan vanhasta työvankilasta. Kotiseutuseuran tavoite on perinnetiedon vaaliminen, joten asian esilletuomiselle havaittiin tarve.
Toivanen selittää mahdollisia syitä tietämättömyydelle. Päärakennusta lukuun ottamatta kaikki Luostanlinnan rakennukset purettiin sen jälkeen, kun vankila lakkautettiin 1880. Nykyään rakennuksista on jäljellä vain kivijalat. Työvankila ei ole myöskään kovin iloinen aihe kunnan historiassa, joten siitä ei ole haluttu puhua. Nämä ovat johtaneet siihen, että 145 vuotta myöhemmin aihe on päässyt unohtumaan.
Laitoksen tarkoitus oli ratkaista Kuopion seudun irtolaisongelma. Vankilaa ei haluttu liian lähelle Kuopiota, vaan syrjäiselle seudulle, josta olisi vaikeampaa karata. Lisäksi työvankila nähtiin järkeväksi sijoittaa seudulle, jossa oli tarvetta maatyölle. Ylä-Luosta todettiin sopivaksi sijainniksi.
Toivanen rohkaisee Rautavaaran historiasta kiinnostuneita tutustumaan kirjaan Luosta-perinnekirjaan, joka on juuri julkaistu Rautavaarapäivien kynnyksellä. Kirjoja myydään Rautavaarapäivillä sekä perjantaina että lauantaina. Kirjan virallinen julkaisutilaisuus pidetään sunnuntaina 29.6. klo 16 Ylä-Luostan kesäkahvilassa, minkä jälkeen kirja on myös lainattavissa Rautavaaran kirjastosta.
Teksti ja kuvat: Ainu Leppänen, Rautavaaran kunta