

Kansainvälistä lukutaitopäivää vietetään tänään 8. syyskuuta. Päivän tarkoituksena on muistuttaa lukutaidon merkityksestä ja koulutuksen tärkeydestä kestävän tulevaisuuden rakentamisessa.
Kurkista Lukukeskuksen koostamaan mielenkiintoiseen ”10 faktaa lukutaidosta maailmalla” -tietopakettiin täältä: https://www.ykliitto.fi/sites/www.ykliitto.fi/files/media/10_faktaa-lukutaidosta-maailmalla-2022.pdf
Juhlista sinäkin lukutaitopäivää täällä Rautavaaralla! Olemme päivän kunniaksi koonneet kirjastolle aiheeseen liittyviä kirjoja näytille (lukeminen, koulutus yms.).
Lisäksi kirjastolla on pelattavissa pieni omatoiminen kirjastobingo, jota voi halutessaan käydä kokeilemassa. Bingon suorittaneille tarjoamme pienet palkinnot! (Bingo on myös jälkeenpäin pelattavissa kirjastolla)
Lisätietoja:
joni.tiainen@rautavaara.fi
044 452 5700