

Maailman itsemurhien ehkäisypäivää vietetään vuosittain 10. syyskuuta.
Päivän ovat käynnistäneet Maailman terveysjärjestö WHO ja kansainvälinen itsemurhien ehkäisyjärjestö IASP, ja sitä on vietetty vuodesta 2003 lähtien.
Päivän tavoitteena on lisätä tietoisuutta itsemurhien ennaltaehkäisystä, vahvistaa mielenterveystyön merkitystä sekä rohkaista ihmisiä puhumaan ja hakemaan apua ajoissa. Itsetuhoiset ajatukset eivät ole epätavallisia, mutta niistä on tärkeää kertoa jollekin läheiselle tai ammattilaiselle. Itsetuhoisuudesta voi selviytyä ja itsetuhoisuutta voidaan hoitaa.
MIELI ry:n Kriisipuhelin päivystää suomeksi 24/7 numerossa 09 2525 0111. Lisää tietoa keskusteluavusta ja tuesta löydät myös kunnan omilta verkkosivuilta: https://www.rautavaara.fi/…/ehkaiseva-paihde-ja…/
Tällaisessa pienessä kunnassa yhteisöllisyys ja toistemme tuki on erityisen tärkeää eikä ketään pidä jättää yksin. Muistetaan, että pienikin teko voi pelastaa toisen päivän!
Taustakuva: GoranH (Pixabay)