Oi, kesäyö ja lentokentän tanssiaiset! 1900-luvun loppupuolen vuosikymmeninä ja vielä vuosituhannen alussa Rautavaaran lentokenttä oli suosittu tanssipaikka, jossa vieraili viihteen ykkösnimiä ja väkeä vähän kauempaakin.
Rautavaaran kunta kerää ihmisiltä muistoja lentokenttätanssien perinteestä. Tavoitteena on saada talteen perimätietoa paikkakuntamme kulttuurihistoriasta.
Lähetä meille kuvia, muisteluja ja kertomuksia lentokenttätanssien vuosilta. Ketkä lentokentällä esiintyivät? Millaisista katsojamääristä puhutaan? Mitä kaikkea tapahtui? Löytyikö lentokentältä jopa loppuelämän rakkaus? Entä muistatko, milloin ensimmäiset lentokenttätanssit järjestettiin? Pienetkin muistot ovat arvokasta tietoa.
Myös tapahtumien tekninen toteutus kiinnostaa meitä! Talkoolaisten ja tapahtumassa työskennelleiden kokemukset ovat arvokasta aikalaistietoa siitä, miten tapahtuma toteutettiin.
Jos mahdollista, tarkat vuosiluvut auttavat lentokenttätanssien perinteen vaiheiden kartoittamisessa.
Lentokenttätansseja sivutaan myös Kangaslahden kylähistoria -kirjassa, joka on lainattavissa Rautavaaran kirjastolta. Myös Rautavaarapäivillä 2025 esiintynyt Mikko Alatalo ja 2024 esiintynyt Frederik muistavat esiintyneensä lentokenttätansseissa.
Lähetä kuvia, tekstejä ja muistoja Rautavaaran kuntaan Joni Tiaiselle numeroon 044 452 5700 (WhatsApp) tai sähköpostiin joni.tiainen(at)rautavaara.fi. Toivomme kirjoituksia mieluiten sähköpostitse. Muista liittää mukaan myös yhteystietosi (nimi, puhelinnumero/sähköposti).
Lisätietoja
Erik Räsänen
Kulttuuri- ja vapaa-aikapäällikkö
044 452 5733
erik.rasanen(at)rautavaara.fi
Joni Tiainen
044 452 5700
joni.tiainen(at)rautavaara.fi